wtorek, 17 grudnia 2024

Spotkanie DKK / Grudzień 2024

 17.12.2024 roku w Bibliotece na Bielawach odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawianą powieścią był: „Małe przyjemności ".

Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 23.01.2025 r. o godz. 14.30. Książka wybrana do dyskusji to: „Tom Lake". Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej odsłonie klubu wszystkich chętnych.

 

środa, 11 grudnia 2024

Spotkanie DKK "Zdrowo zaczytani" / Grudzień 2024

Za nami kolejne spotkanie drugiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawianą pozycją była powieść "Życie Violette".  Opowieść o losach zwyczajnej kobiety, której życie zaprowadziło w miejsce zapomniane przez wielu. Violette, jako dozorczyni cmentarza, oddaje się swojej pracy z największym zaangażowaniem. Historia pełna wspomnień, marzeń i wyobrażeń bohaterki, spleciona z rozdziałów pozbawionych chronologii, przypomina mozaikę fragmentów życia, które w końcu składają się w spójną całość. Autorka zachwyca prostotą i głębią swojej narracji, ukazując, że smutek może przekształcić się w radość, a łzy w uśmiech. To niezwykła i piękna książka, która poruszyła serca naszych Klubowiczów. 

Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 15.01.2025 r. o godz. 12.00. Książka wybrana do dyskusji to ”27 śmierci Toby’ego Obeda”". Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej odsłonie klubu.

piątek, 6 grudnia 2024

ZACZYTANE BIELAWY / Grudzień 2024

W przedświątecznej atmosferze odbyło się kolejne spotkanie naszego cyklu literackiego „Zaczytane Bielawy”! Tym razem tematem przewodnim była literatura świąteczna, która idealnie wprowadza w klimat najpiękniejszych dni w roku.

Rozmawialiśmy o ulubionych książkach, które rozgrzewają serca i przywołują magię świąt – od klasyki, jak „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa, po współczesne historie pełne ciepła i rodzinnych wzruszeń. Nie zabrakło też wymiany inspirujących rekomendacji, które z pewnością znajdą się pod wieloma choinkami w tym roku. 

 

środa, 27 listopada 2024

Listopadowe spotkanie Rodzinnego Dyskusyjnego Klubu Książki!

Listopadowe spotkanie Rodzinnego Dyskusyjnego Klubu książki poświęcone było niezwykłej historii Cwaniaka - wielkiego, rudego kota, który stał się symbolem miasta Visby, położonego w urokliwym regionie Szwecji, Gotlandii. Opowieść o naszym bohaterze została opisana w książce Barbary Gawryluk ,,Cwaniak. Kot z wyspy wikingów".

Na początku spotkania przeprowadziliśmy dyskusję o książce miesiąca i przeczytaliśmy wspólnie kilka jej fragmentów. Dzieci bezproblemowo odpowiedziały na wszelkie pytania i z wyraźnym zafascynowaniem poznały kilka dodatkowych ciekawostek. Następnie przeszliśmy do wykonywania kociego kolażu, który na koniec wycięliśmy i przykleiliśmy dla kontrastu na czarną sztywną kartę.

Kolejne spotkanie Rodzinnego Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 9 grudnia o godzinie 16:00. Serdecznie zapraszamy!

„Andrzejkowy zawrót głowy!” z K-PSOSW nr 1

26 listopada ponownie odwiedziła nas grupa z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. L. Braille'a w Bydgoszczy. Było to wyjątkowe spotkanie, pełne radości i magicznej atmosfery, ponieważ tym razem tematem zajęć były nadchodzące Andrzejki – jedno z najbardziej oczekiwanych świąt, które pozwala na chwilę oderwać się od codzienności i zanurzyć w świecie wróżb oraz tradycji.

Spotkanie rozpoczęliśmy od przypomnienia uczestnikom, na czym polegają obchody Andrzejek oraz jakie są tradycje związane z tym dniem. Następnie przeszliśmy do najprzyjemniejszej części spotkania – wspólnego wykonywania wróżb andrzejkowych! Wszyscy z radością uczestniczyli m.in. w tradycyjnym laniu wosku, które budziło ogromne emocje i śmiech. Każdy z uczestników miał okazję przekonać się, co wróżba z kształtu wosku mówi o przyszłości. 

Wszystkie wróżby były traktowane z przymrużeniem oka, ale sprawiły wiele radości, integrowały grupę i pozwoliły na chwilę relaksu. Zajęcia były pełne śmiechu, spontaniczności i wspólnego odkrywania tajemnic Andrzejek. To niezwykłe święto, które przywołuje wspomnienia dzieciństwa i pozwala na chwilę oderwania się od rzeczywistości, było doskonałą okazją do integracji i zabawy.

 

wtorek, 26 listopada 2024

,,Wspaniała Myszka Miki!”, czyli zajęcia z Przedszkole Jagódka oraz Dobre Przedszkole

 W tym tygodniu przeprowadziliśmy zajęcia z dwoma grupami przedszkolaków z dwóch różnych przedszkoli (Przedszkole Jagódka oraz Dobre Przedszkole). Miały one za zadanie przybliżyć dzieciom wspaniałą i uwielbianą od dziesiątek lat postać Myszki Miki.

Na początku uczestnicy zostali zaznajomieni z postacią Myszki Miki. Przeczytaliśmy także książkę ,,Klub przyjaciół Myszki Miki. Lekkomyślna żabka", która opowiada przygodę żabki, która skakała wszędzie, gdzie się tylko da! Następnie przeprowadziliśmy zabawę ruchową ,,Szalony Goofy!", w której należało powtarzać wszystkie wygłupy Goofy'ego. Na koniec każdy wykonał swoją własną myszkę z odpowiednio wyciętych, papierowych kółeczek.

czwartek, 21 listopada 2024

,,Wizyta w bibliotece!” z Przedszkolem Jagódka

20 listopada odwiedziła nas druga w tym miesiącu grupa przedszkolaków z Przedszkola Jagódka. W związku z tym, że dzieci nie były w pełni zaznajomione z zasadami funkcjonowania biblioteki, przeprowadziliśmy zajęcia skupione na edukacji małych czytelników w tym właśnie zakresie.

Na początku dzieci wysłuchały wspaniałej historii ,,Jano i Wito czytają", dzięki której poznały różnicę pomiędzy księgarnią i biblioteką oraz usystematyzowały posiadaną już wiedzę. Wszyscy słuchali z uwagą i odpowiadali na pytania dotyczące treści. Następnie przeprowadziliśmy burzę mózgów na temat biblioteki. Dzieci zostały oprowadzone po oddziale dla dzieci i młodzieży oraz po oddziale dla dorosłych. Przedstawiliśmy im także różnicę pomiędzy poszczególnymi działami. Na koniec każdy wykonał swojego dinozaura w kosmosie - dokładnie tak, jak bohaterowie czytanej przez nas książki!

poniedziałek, 18 listopada 2024

Spotkanie DKK YOUNG ADULT / Listopad 2024

Za nami kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Young Adult. Omawianą pozycją była powieść „Jak sprzedać nawiedzony dom", która umiejętnie łączy elementy horroru, czarnego humoru i głębokiej refleksji nad relacjami rodzinnymi. Książka nie tylko wybudza nutkę grozy, ale także wciąga emocjonalnie, oferując coś więcej niż typową historię o nawiedzeniu.

Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 16.12.2024 r. o godz. 16.00. Książka wybrana do dyskusji to „NOS4A2”.

Wielkie eksperymentowanie! - zajęcia rodzinne z okazji Bydgoskiego Festiwalu Nauki w Bibliotece na Bielawach!

Z okazji tegorocznego Bydgoskiego Festiwalu Nauki w naszej filii odbyły się zajęcia poświęcone ciekawym i zaskakującym eksperymentom naukowym. Brały w nich udział dzieci z różnych rejonów Bydgoszczy. Na początku uczestnicy zostali zaznajomieni z tematyką zajęć i zapoznali się z kartami eksperymentów oraz z tabelą potrzebnych przyrządów naukowych. Następnie każdy wylosował eksperyment, który później został wykonany. Były to:

    - ,,Krochmalowy potwór", czyli wykonywanie cieczy nienewtonowskiej,

    - ,,Walka żywiołów" czyli doświadczenie z zakrywaniem palącej się świeczki w misce wody,

    - ,,Lampa wulkaniczna", czyli tworzenie wulkanu w butelce przy pomocy oleju, wody, barwnika i               tabletki musującej,

    - ,,Lewitująca bańka", czyli eksperyment z bańkami mydlanymi i dwutlenkiem węgla wytworzonym         przy pomocy octu i sody,

    - ,,Gorący wulkan", czyli wulkan w butelce przy użyciu drożdży, płynu do mycia naczyń i wody                   utlenionej,

    - ,,Niemożliwa butelka", czyli próba nadmuchania balonu wewnątrz butelki.

Eksperymenty miały na celu poszerzenie wiedzy uczestników na temat podstawowych reakcji chemicznych i niektórych zasad fizyki. Wywołały one wiele radości i zdecydowanie zachęciły dzieci do powtórzenia ich w warunkach domowych.

 

czwartek, 14 listopada 2024

Spotkanie DKK / Listopad 2024

 14.11.2024 roku w Bibliotece na Bielawach odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawianą powieścią był: „Bal szalonych kobiet ".

Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 19.12.2024 r. o godz. 15.00. Książka wybrana do dyskusji to: „Małe przyjemności". Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej odsłonie klubu wszystkich chętnych.

Opinia klubowiczów o książce: 

„Bal szalonych kobiet” to emocjonująca i poruszająca powieść, która przenosi czytelnika do XIX-wiecznego Paryża, ukazując świat szpitala psychiatrycznego. Victoria Mas w swoim debiucie umiejętnie łączy historię, społeczną analizę i subtelny mistycyzm, tworząc opowieść, która na długo zostaje w pamięci.

Jednym z największych atutów książki jest sposób, w jaki autorka przedstawia bohaterki. Są to kobiety niezwykle różnorodne, każda z własną tragiczną historią, a ich głosy brzmią wyraźnie i przejmująco. Jednak to nie tylko intrygująca historia, ale również ciekawa refleksja nad miejscem kobiet w społeczeństwie i nad tym, jak przez wieki odbierano im głos i autonomię.