wtorek, 30 kwietnia 2024
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z Marią Pakulnis, połączone z promocją książki „Moja nitka” (premiera: 8 listopada 2023), będącej zapisem rozmowy, jaką przeprowadziła z aktorką Dorota Wodecka, dziennikarka „Gazety Wyborczej”, „Wysokich Obcasów Extra”.
M. Pakulnis ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Debiutowała w czasie studiów w filmie Tadeusza Konwickiego „Dolina Issy” (1982). Występowała w awangardowym Teatrze Dramatycznym w Słupsku. W latach 1981-2010 związana była kolejno z teatrami warszawskimi – Współczesnym, Dramatycznym i Ateneum. Obecnie występuje gościnnie w stołecznych teatrach Komedia i Kamienica. Aktorka wróciła na duży ekran. Za drugoplanową rolę Hanny w filmie „Johnny” (2022) otrzymała Złotego Orła, Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej. M. Pakulnis ma na swoim koncie także książkę kucharską pt. „Sceny kuchenne”, napisaną wspólnie z Januszem Mizerą, twórcą wielu konkursów kulinarnych, restauratorem.
Wstęp za okazaniem wejściówek (od 06.05.2024, godz. 16.00 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej, Stary Rynek 24 – pierwszeństwo mają członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki).
poniedziałek, 29 kwietnia 2024
piątek, 26 kwietnia 2024
,,Spotkanie z książką”, czyli zajęcia z Dobrym Przedszkolem związane z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich
Z okazji obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zorganizowaliśmy zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym. Odbyły się one na terenie przedszkola Dobre Przedszkole i brały w nich udział dwie najmłodsze grupy.
Spotkania rozpoczęliśmy czytaniem dwóch książek, które bardzo zaciekawiły młodych czytelników – ,,Nie lubię książek. Koniec kropka" Sharon Davey, Emma Perry oraz ,,Niebieskie krzesło" Claude Boujon. Dzieci słuchały z uwagą i odpowiedziały na wszystkie pytania prowadzącej. Usłyszały też, jak ważne jest czytanie i jak bardzo rozwija ono wyobraźnię. Na koniec uczestnicy wykonali pracę plastyczną, na której przedstawili fragment najwspanialszej książkę na świecie.
czwartek, 25 kwietnia 2024
Zaczytane Bielawy / Kwiecień 2024
Podczas kwietniowego spotkania Zaczynach Bielawach rozmawialiśmy o książkach z Bydgoszczą w tle. Okazją do tej dyskusji była 678 rocznica nadania Bydgoszczy praw miejskich. W związku z tym wydarzeniem zachęcamy do zapoznania się z książkami, które nawiązują do naszego miasta.
wtorek, 23 kwietnia 2024
,,Spotkanie z książką”, czyli zajęcia osiedlowe związane z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich
W związku z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zorganizowaliśmy zajęcia osiedlowe, otwarte dla wszystkich chętnych. Podczas spotkania rozmawialiśmy o interesujących nas książkach i przeczytaliśmy wspólnie ,,Poszukiwany! Tajemniczy złodziej książek". Dzieci miały okazję pochwalić się swoimi umiejętnościami głośnego czytania.
Następnie przeszliśmy do wykonywania pracy plastycznej. Były to zakładki w kształcie motyli. Podczas pracy przeprowadziliśmy dyskusję o popularnych seriach książkowych dostępnych w naszej bibliotece, m.in. serii ,,Wojownicy".
piątek, 19 kwietnia 2024
„Kazimierz był Wielki!”, Szkoła Podstawowa nr 37
19 kwietnia naszą bibliotekę odwiedziła grupa uczniów klasy piątej ze Szkoły Podstawowej nr 37. Tematem spotkania była 678 rocznica nadania Bydgoszczy praw miejskich.
,,Bydgoszcz stworzyła rzeka – Brda." Krystyna Romeyko-Bacciarelli.
Na początku zajęć dzieci wzięły udział w quizie o historii Bydgoszczy. Następnie przedstawione im zostały fakty i ciekawostki o mieście oraz o m.in. Kazimierzu Wielkim, czy Panu Twardowskim. Poznali również dział biblioteki, w którym znaleźć można książki o Bydgoszczy. Na koniec zajęć każdy wykonał swoje własne, składane miasteczko.
czwartek, 18 kwietnia 2024
Spotkanie DKK / Kwiecień 2024
18 kwietnia 2024 roku w Bibliotece na Bielawach odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawianą powieścią było: „Gdyby nie ty”
Opinia klubowiczów o książce:
Historia pisana jest z perspektywy dwóch kobiet Megan oraz
jej córki Clary. Kiedy dotyka je ogromne nieszczęście muszą zmierzyć się z nową
rzeczywistością, przy czym na powierzchnię wypłyną liczne sekrety. To opowieść
o poczuciu straty i zdrady. Losy matki i córki, pokazane z dwóch perspektyw,
opisujące trudną do odbudowania relację. Pod pozorem lekkości książka
skrywa wiele ciekawych wątków i trudnych relacji.
Spotkanie autorskie – "Cesarstwo cienia" Malwina Kubiczek
Malwina Kubiczek, autorka pochodząca z Bydgoszczy, była gościem w Bibliotece na Bielawach. Jest studentką prawa, która stara się łączyć naukę z miłością do pisania. Zadebiutowała w zeszłym roku książką „Cesarstwo cienia”, która była motywem przewodnim naszego spotkania. Sporą część rozmowy poświęciliśmy także na pytania związane z wydawaniem i promocją książek przez debiutujących pisarzy.
Możemy Wam zdradzić, że „Cesarstwo cienia” doczeka się we wrześniu swojej kontynuacji i z tej okazji planujemy ponowne spotkanie z autorką.
Dziękujemy autorce i gościom za przybycie!

środa, 17 kwietnia 2024
Spotkanie DKK "Zdrowo zaczytani" / Kwiecień 2024
Intrygująca narracja, która wprowadza dreszczyk emocji, nie pozwala czytelnikowi oderwać się od kolejnych stron. Autor buduje napięcie stopniowo, aby potem zaskoczyć nas kilkoma zwrotami akcji. Bardzo klimatyczna, wciągająca opowieść idealna dla miłośników dreszczowców.
Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 15.05.2024 r. o godz. 12.00. Książka wybrana do dyskusji to „Dziewczyna i uczony. Historia dwóch Rembrandtów z kolekcji Karoliny Lanckorońskiej”. Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej odsłonie klubu.
poniedziałek, 15 kwietnia 2024
Kwietniowe spotkanie Rodzinnego Dyskusyjnego Klubu Książki
Kwietniowe spotkanie Rodzinnego Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 15 kwietnia o godzinie 16:00. Tym razem omawialiśmy książkę o Mikołaju Koperniku, w związku z czym nasze zajęcia odbyły się w kosmicznym klimacie.
,,Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku" Katarzyna i Paweł Ziemniccy.
Książka opowiada historię Mikołaja Kopernika w sposób przystępny dla młodego czytelnika. Prowadzi nas przez życie astronoma od dnia jego narodzin, aż po kres jego dni oraz przedstawia nam krótko jego następców.
Po przeczytaniu fragmentów ,,Drogi do gwiazd..." przeprowadziliśmy rozmowę o wielkich odkryciach Kopernika i przytoczyliśmy kilka ciekawostek na temat wszechświata. Następnie przeszliśmy do wykonania dwuetapowej pracy plastycznej. Pierwszą rzeczą, którą stworzyliśmy, była luneta Kopernika (z rolki po ręczniku papierowym, kolorowego papieru, brokatu, cekinów i taśmy klejącej). Drugą natomiast była rakieta kosmiczna.
Kolejne spotkanie Rodzinnego Dyskusyjnego Klubu Książki przewidziane jest na 20 maja, godz. 16:00.
,,Spotkanie z grami!” z K-PSPSW nr 1
W trakcie wczorajszych zajęć z uczniami K-PSPSW nr 1 skupiliśmy się na grach edukacyjnych! ,,Spotkanie z grami!” było niezwykłą okazją do nauki poprzez zabawę.
Uczestnicy mieli do wyboru wiele rozwijających gier planszowych i karcianych, dostosowanych do poziomu rozwoju dzieci. Mogli także używać słomek konstrukcyjnych i różnego rodzaju klocków. Hitem naszego spotkania były Scrabble Junior, które pozwalają na dwupoziomową zabawę w układanie literek. Nie brakowało także drewnianych narzędzi, ani arktycznej, drewnianej skrzynki udekorowanej przy pomocy filcu, kamieni i drewnianych figurek.
środa, 10 kwietnia 2024
„Kosmiczne Starcie!”, Szkoła Podstawowa nr 37
Pierwszą grupą, która odwiedziła nas w kwietniu, była grupa ze Szkoły Podstawowej nr 37. Zajęcia zostały zorganizowane z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Lotnictwa i Kosmonautyki. Uczniowie wzięli udział w prawdziwym kosmicznym starciu!
Na początku przeprowadziliśmy dyskusję o kosmosie. Dzieci zapoznały się z dostępną w naszej bibliotece literaturą związaną z wszechświatem i poznały wiele ciekawych faktów na temat podboju kosmosu. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na grupy. Każda z nich miała za zadanie zbudować jak najokazalszą rakietę ze słomek konstrukcyjnych. Na koniec każdy stworzył własny, pastelowy kosmos, w którym wydrapywane były m.in. planety, satelity i rakiety.