poniedziałek, 29 lipca 2024

Zajęcia osiedlowe - ,,Wakacje pełne wrażeń. Co słychać pod wodą?"

29 lipca odbyły się wakacyjne zajęcia osiedlowe pod nazwą ,,Wakacje pełne wrażeń. Co słychać pod wodą?". W trakcie spotkania dzieci wysłuchały książki ,,Wieloryb, który chciał więcej". Opowiada ona o wielorybie, który wiecznie pragnął wszystkiego, choć nie wiedział, co tak naprawdę jest mu potrzebne. Sytuacja zmienia się, kiedy dociera na rafę koralową i poznaje kraba.

Po wspólnym czytaniu uczestnicy wykonali indywidualne prace plastyczne, czyli makiety raf koralowych wypełnione po brzegi różnego rodzaju rybami i muszelkami. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z efektów swojej pracy!

Kolejne zajęcia osiedlowe odbędą się 19 sierpnia o 15:30. Tym razem zanurzymy się w prehistoryczny świat dinozaurów!

piątek, 26 lipca 2024

Spotkanie DKK / Lipiec 2024

25 lipca 2024 roku w Bibliotece na Bielawach odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawianą powieścią były: „Słone ścieżki”

Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 22.08.2024 r. o godz. 15.00. Książka wybrana do dyskusji to: „Wędrowny zakład fotograficzny”. Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej odsłonie klubu wszystkich chętnych.

 

Opinia klubowiczów o książce: 

Historia skupia się  na Raynor i jej mężu, którzy po utracie domu i dowiedzeniu się o nieuleczalnej chorobie Motha, decydują się na wędrówkę po wybrzeżu Anglii.

Winn z wielką szczerością i autentycznością opisuje ich zmagania, zarówno te zewnętrzne, jak i wewnętrzne. To nie tylko relacja z ich podróży, ale i zapis wszystkich emocji, które towarzyszyły im od początku ich wspólnego życia.

Autora doskonale balansuje pomiędzy głębokimi emocjami a lekkim humorem, co sprawia, że książka jest zarówno poruszająca, jak i przyjemna w odbiorze. Natomiast opisy przyrody są malownicze i pełne detali, co sprawia, że czytelnik niemal czuje zapach morskiej bryzy.

"Słone ścieżki" to powieść, z której bije ogromne ciepło i wewnętrzny spokój. Inspirująca historia, która skłania do refleksji na naszym własnym życiem.

czwartek, 25 lipca 2024

Spotkanie autorskie – Radosław Nowak

Radosław Nowak był gościem w naszej bibliotece w ramach kolejnego spotkania autorskiego na Bielawach! Autor promował książkę „Kierowca 71” wydaną na początku tego roku. Opowiada ona historię Kazimierza, 36-letniego kierowcy autobusu linii nr 71 w Bydgoszczy, który zmaga się z rutyną i poczuciem beznadziei. Jego życie nabiera barw, gdy odnajduje skarb zakopany w dzieciństwie.

Spotkanie okazało się doskonałą okazją, aby poznać autora i dowiedzieć się o inspiracjach, które doprowadziły go do napisania książki. Ważną rolę w tworzeniu książki odegrała także Bydgoszcz, miasto, które jest nie tylko tłem akcji, ale również istotnym bohaterem powieści. Autor podkreślił, jak ważne dla niego było oddanie atmosfery i specyfiki tego miejsca, które zna i kocha.

Dziękujemy autorowi i gościom za przybicie!

 

poniedziałek, 22 lipca 2024

Zajęcia osiedlowe - ,,Wakacje pełne wrażeń. Legendy Bydgoskie"

22 lipca odbyły się pierwsze zajęcia z osiedlowego cyklu wakacyjnego ,,Wakacje pełne wrażeń". Nawiązywały one do najpopularniejszych bydgoskich legend

Na początku spotkania przeczytaliśmy wspólnie ,,Legendę o Panu Twardowskim" z książki ,,Legendy Bydgoskie". Dzieci słuchały z dużą uwagą i poprawnie odpowiedziały na wszystkie pytania prowadzącej. Następnie przeszliśmy do tworzenia plakatu Pana Twardowskiego na szarym papierze. Plakat został wykonany zróżnicowanymi technikami i przyborami (m.in bibuła, wstążki, pastele).

Kolejne zajęcia z cyklu ,,Wakacje pełne wrażeń" odbędą się 29 lipca o godz. 15:30. Serdecznie zapraszamy!

piątek, 19 lipca 2024

Wielkie czytanie w Przedszkolu Jagódka!

Wakacyjne Wielkie czytanie w Przedszkolu Jagódka już za nami! Podczas wizyty odwiedziliśmy dwie mieszane wiekowo grupy przedszkolaków. W każdej z nich przeczytaliśmy po jednej książce. 

Grupa pierwsza wysłuchała bajki ,,W tej bajce nie ma złego wilka" autorstwa Lou Carter i Deborah Allwright, a grupa druga ,,Nie bój się mnie" autorstwa Raahat Kaduj. Dzieci były bardzo uważne i bez problemu odpowiedziały na wszystkie pytania prowadzącej. Na koniec przeprowadziliśmy ciekawą i ekscytującą grę ruchową ,,Która godzina Panie Wilku?". Jedno z uczestników wcielało się w rolę wilka, który miał za zadanie przemienić wszystkie zające w wilki.



środa, 17 lipca 2024

Spotkanie DKK "Zdrowo zaczytani" / Lipiec 2024

Za nami kolejne spotkanie drugiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawianą pozycją była powieść "Lekcje chemii". Książka opowiada o utalentowanej chemiczce Elizabeth Zott, która jest pracownikiem Instytutu Badawczego Hasting. Boryka się ona z brakiem równouprawnienia w Kalifornii w latach pięćdziesiątych XX wieku. Nasza bohaterka góruje nad swoimi kolegami naukowcami wiedzą i osiągnięciami a mimo to jest dyskryminowana i lekceważona. Elizabeth poznaje jednak mężczyznę, który rozumie jej fascynację chemią i nauką. Szczęście nie trwa długo i szybko musi się ona zmierzyć z samotnym macierzyństwem, utratą pracy, żałobą i nowym programem telewizyjnym…

„Lekcje chemii” to nieszablonowa opowieść o życiu, miłości i dyskryminacji. Napisana w prosty, ale błyskotliwy sposób książka niesie ze sobą liczne ciekawostki ze świata nauki oraz dużą dawkę humoru.

 Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 21.08.2024 r. o godz. 12.00. Książka wybrana do dyskusji to ”Spacerujący z książkami". Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej odsłonie klubu.

Spotkanie DKK YOUNG ADULT / Lipiec 2024

 Za nami kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Young Adult. Omawianą pozycją była powieść „Kwiaty dla Algernona”, która opowiada o opóźnionym intelektualnie mężczyźnie, który otrzymuje szanse na eksperymentalny zabieg zwiększenia IQ. Rozpoczyna on pisanie pamiętnika, który daje nam wzgląd w zmiany, jakie w nim zachodzą. Poznajemy najpierw jego wcześniejsze postrzeganie świata, a język jest pełen literówek i błędów ortograficznych. Z czasem słownictwo się poprawia, wiedza rośnie.

Historia skupia się na emocjach i przemyśleniach głównego bohatera. To opowieść o zmaganiu się człowieka ze zmianami, jakie przynosi mu nauka. Razem z Charliem uczymy się wzajemnej akceptacji, tolerancji, ale także odczuwamy odrzucenie i szydzenie z niedoskonałości.

Autor stworzył przejmującą opowieść pełną ważnych życiowych metafor i głębokie studium psychologiczne jednostki. „Kwiaty dla Algernona” skłaniają do refleksji, nie pozostawiając czytelnika obojętnym.

 Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 12.08.2024 r. o godz. 16.00. Książka wybrana do dyskusji to „Dwór cierni i róż”.