W ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbywającego się pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie” przeprowadziliśmy filmoznawczą prelekcję. Uczestnikom spotkania została przedawniona historia cyklu filmowego „Projektor: filmy na strychu”.
W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy od lat działa Projektor – cykliczne wydarzenie prezentujące szeroki przekrój filmów, wśród których widzowie odnajdą zarówno absolutne klasyki, jak i obrazy mniej popularne. Dwa razy w miesiącu spotkamy się na klimatycznym strychu Biblioteki. Od 2017 roku prowadząca cykl, Agnieszka Wrzos, przygotowuje miesięczne bloki tematyczne. Do stałego formatu zostały dodane prelekcje dotyczące teorii i historii kina oraz niejednokrotnie nakreślane są sylwetki twórców i aktorów.
Na Projektorze z racji posiadanej licencji prezentowane są jedynie produkcje amerykańskie, ale w prelekcjach poruszane są wątki z historii kina światowego. Dla przykładu opowiadając o kinie autorskim, nie można by nie wspomnieć o Francuskiej Nowej Fali czy ruchu Młodych Gniewnych w Anglii i o Polskiej Szkole Filmowej. Przy wyborze filmów zwracana jest uwaga na ich wpływ na światowe kino, zarówno pod względem artystycznym jak i komercyjnym. Na Projektorze najchętniej oglądana jest klasyka kina. Największą frekwencją cieszyły się takie dzieła jak „Rzymskie wakacje”, „Casablanca” czy „Bulwar zachodzącego słońca”. Znani i cenieni reżyserzy również interesują bydgoską publikę: prezentowane były filmy i sylwetki Billy’ego Wildera, Alfreda Hitchcocka, Quintana Tarantino czy Woody Allena. Dodatkowo w wakacje i ferie zimowe pokazujemy animacje dla dzieci i co kilka miesięcy organizowane są nocne maratony filmowe.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz