środa, 29 września 2021

Anna Karenina | RECENZJA

Literatura klasyczna jest zestawem książek, które przetrwały próbę czasu a ich wartość jest niezaprzeczalna. Warto do takich tytułów wracać. W nasze biblioteczne ręce trafiła ponownie „Anna Karenina”.

Powieść wybitnego rosyjskiego pisarza – Lwa Tołstoja uważana jest za jedną z najpopularniejszych w literaturze światowej, zaś tytułowa bohaterka należy do niezapomnianych postaci literackich. Dzieło ukazuje życie pełne salonowej hipokryzji, tłamszących zasad, ograniczających konwenansów oraz panoramę ludzkich postaw.

Tołstoj, na stronach swojej powieści, ukazuje sztuczność tamtejszych elit i zasad, których bohaterowie byli więźniami – musieli sprostać wewnętrznym konfliktom, opierać się swoim pragnieniom. Życie Anny, chcącej podążać za głosem serca i cieszyć się całkowitą swobodą, musiało zatem skończyć się tragicznie.

Jesteśmy świadkami jej wyobcowania, samotności i życia w ciągłym fałszu. Mimo, iż bliżej jej do anty-bohaterki, to autor ukazuje Kareninę jako kobietę pełną sprzeczności, która nie jest tylko uosobieniem moralnego zepsucia. W wyniku miłosnego uniesienia oddzielona od ukochanego syna, odrzucona przez otoczenie zaczyna popadać w zwątpienie. Dostrzegamy jej wewnętrzne rozdarcie i walkę z własnymi demonami.

Lew Tołstoj wprowadza nas w świat rosyjskiej elity. Stworzył wielowątkowe arcydzieło osadzone na szerokim i złożonym tle społecznym. Po mistrzowsku wykreował swoich bohaterów ukazując ich udręki, smutki i małe radości. Artystyczna prostota języka, realizm w przedstawianiu codzienności – wszystko to sprawia, że powieść jest jednym z największych dzieł w literaturze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz