czwartek, 13 sierpnia 2020

75. urodziny, czyli Lato z Pippi - W czym tkwi moc Pippi?

rys. Piotr Socha
rys. Piotr Socha

  

Co denerwuje nasze dzieci? Z ,,Kosmosu dla dziewczynek”, którego najnowszy numer pojawił się właśnie w Bibliotece na Bielawach, dowiadujemy się, że jest to chodzenie CODZIENNIE do szkoły, konieczność przestrzegania zasad, zmiana ubrań (!), rządy  dorosłych, maluchy przeszkadzające starszym, podziały. Brzmi znajomo? Czyż przygody 75-letniej Pippi nie są właśnie historią walki z dziecięcymi problemami? W czym tkwi siła Pippi i co sprawiło, że odpowiedzi na kłopoty dziecka z XXI wieku możemy znaleźć w tej skromnej książce wydanej po raz pierwszy w 1945 roku.

Rezolutną 9-latkę poznajemy w momencie, kiedy opuszcza statek swego tatusia i wprowadza się do bliżej niekreślonego ,,małego, małego miasteczka”, do Willi Śmiesznotki. Zabiera ze sobą dużą torbę pełną złotych monet, małą małpkę (Pana Nilssona), po drodze kupuje konia. Pan Nillson zamieszkuje z Pippi w Willi Śmiesznotce, a koń… na werandzie. Pippi poznaje dzieci mieszkające w sąsiedztwie - Annikę i Tommego. Tak właśnie zaczyna się historia okraszona sporą dawką ponadczasowego humoru. Pippi gości dzieci, wdaje się w bójkę (w słusznej sprawie!), bawi się w berka z policjantami, organizuje zabawy, urządza wycieczkę,  udaje się do szkoły  i do cyrku, a nawet ratuje dwoje  dzieci z pożaru.  Pippi staje się animatorką przygód Tommiego i Anniki. Uczy ich, że warto poznawać świat, nawet za cenę pogniecionej i przybrudzonej sukienki.

W czym tkwi fenomen Pippi? Myślę, że przyczyn jest wiele. W Pippi jest siła dziecięcego buntu. Ona cała jest dziecięcą rewolucją, niezgodą na to, co zastaje. Przymiotnik ,,dziecięca” sprawa, że ta rewolucja jest niewinna. Pippi rozwiązuje swoje problemy myśląc jak dziecko i z dziecięcą wiarą w drugiego człowieka. Zaprzyjaźnia się nawet z włóczęgami, którzy chcieli skraść jej torbę złotych monet. Kieruje się dziecięcą logiką, która jest zadziwiająco spójna. Policjanci oznajmiają jej, że dobrzy ludzie postarali się dla niej o miejsce w domu dziecka. Pippi odpowiada, że jest dzieckiem, to jest jej dom, a więc jest to dom dziecka. I miejsce też ma. Pippi jest niezwykle wrażliwa i z dużym wyczuciem traktuje innych. Tak organizuje zabawę w poszukiwaczy rzeczy, aby każdy uczestnik znalazł swój skarb.

    Podobnie jak współcześni superbohaterowie, Pippi obdarzona została supermocą - jest najsilniejszą dziewczynką świata. Ta cecha umożliwia jej pomagania innym, a także danie prztyczka w nos tym, którzy sobie na to zasługują . Dziewczynka imponuje swoją siłą, jednak nigdy nie robi tego świadomie. Jej mocna strona to jest coś co ona lubi, jest jej świadoma, ale też traktuje ją jako  najzwyklejszą rzecz na świecie. Lekcje, które daje nam Pippi można mnożyć w nieskończoność. Przede wszystkim  uczy  nas tego, aby byśmy byli sobą nawet, a może właśnie w szczególności, gdy jesteśmy inni.

Każde spotkanie z Pippi kończy się przygodą. Zaprośmy do tej przygody nasze dzieciaki! Książka jest przeznaczona dla odbiorcy 6+. Oceniamy ją jako idealną na czas wakacji.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz