środa, 25 marca 2020

Światowy Dzień Czytania Tolkiena




Światowy Dzień Czytania Tolkiena to święto obchodzone od 2003 r. z inicjatywy światowego fanklubu The Tolkien Society. Ten wyjątkowy dzień powstał, by popularyzować dzieła wybitnego profesora Johna Ronalda Reuela Tolkiena - twórcy takich dział jak „Władca Pierścieni”, „Hobbit” czy „Silmarillion”.

Wybór daty jest nieprzypadkowy. 25 marca to wielkie święto stworzonego przez niego Śródziemna. Tego dnia Sauron został pokonany, jedyny Pierścień zniszczony, a dla wszystkich skończył się czas strachu i ucisku.


Twórca jest dziś powszechnie uważany za jednego z najważniejszych popularyzatorów i „ojca” fantasy, to dzięki niemu nastąpił decydujący przełom w ewolucji tego gatunku i ostateczna stabilizacja jej postaci. Tolkien zastosował daleko posuniętą indywidualizację swoich bohaterów, co ważne zarówno pod względem charakteru, jak i używanego języka. Głównym czynnikiem motywującym ich działania stała się idea walki dobra ze złem, a nie kodeks honorowy (rycerski). Od czasów Tolkiena fantasy stała się gatunkiem łączącym w sobie elementy innych konwencji gatunkowych (legend, mitów, podań, baśni).

Tolkien stworzył wyjątkowo magiczny, a zaraz realistyczny świat, który porwał serca i umysły milionów czytelników na całym świecie, ale jego bliscy znali go bardziej jako profesora-filologa, miłośnika przyrody, żołnierza z przymusu czy romantyka. Pozostawił on po sobie ogromny dorobek literacki i akademicki. Po jego śmierci jego syn Christopher uporządkował notatki ojca i wydał kilka książek nawiązujących do Śródziemia.

Warto wiec poznać bliżej autora zachwycającej rozmachem trylogii "Władca Pierścieni", niemającego sobie równych językoznawcy i poligloty. Moje serce skradł już wiele lat temu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz