wtorek, 12 maja 2020

Pokuta | RECENZJA



"Pokuta", powieść Iana McEwana opowiada o miłości i wojnie, poczuciu winy i przebaczeniu oraz o niszczycielskiej mocy wyobraźni. Opowiedziana z perspektywy trzech bohaterów to zarówno dramat rodzinny dziejący się w angielskiej posiadłości w latach 30. XX wieku, jak i powieść o II wojnie światowej z elementami postmodernistycznej fikcji. Na kolejny stronach otrzymujemy wielowątkową historię o życiu, które uległo zawieszeniu, życiu pozbawionego marzeń oraz przyszłości. Bohaterowie egzystencją w codzienności, w której rozdrapywana i przeżywana na nowo jest przeszłość.


Angielska wieś i wyjątkowo upalne lato to sceneria dla wydarzeń, które pewnego dnia zmieniają na zawsze losy wielu osób. Obdarzona literackim talentem Briony planuje zaprezentować rodzinie swoją sztukę. Przedstawienie nie dochodzi jednak do skutku, co pociąga za sobą serię wypadków, toczących się jak domino. „Pokuta” dotyczy kłamstwa 13-letniej dziewczynki,  które zniszczy spokojne życie pewnej rodziny. Podobnie jak w wielu wcześniejszych powieściach McEwana, to szokujące wydarzenie zmusi bohaterów do skonfrontowania szeregu swoich wyborów moralnych. Podkreśli także napięcia klasowe, które istniały w Anglii oraz zmiany społeczne dokonane przez II wojnę światową. Jednocześnie powieść stanowi rozważanie na temat zagrożeń związanych z fantazją i przepaścią między rzeczywistością a sztuką. Niezliczone aluzje do innych znanych powieści tworzą bogaty kontekst literacki. 

Autor koncentruje się przede wszystkim na życiu wewnętrznym bohaterów poświęcając większość uwagi ich odczuciom i refleksjom na temat tego, co dzieje się wokół nich. Kiedy padają oskarżenia, następuje płynne przejście do kolejnych części powieści. Jesteśmy świadkami jak Robbie, Cecylia i Briony starają się naprawić swoje życie. Szczególnie istotne są losy tego pierwszego, obarczonego strasznymi realiami wojny oraz ogromną potrzebą ponownego połączenia się z utraconą miłością. Briony natomiast jako pielęgniarki podczas wojny, stara się odpokutować za swoje grzechy. 

„Pokuta” to świetnie napisana opowieść o bólu, lojalności, zdradzie i ostatecznej tęsknocie za zadośćuczynieniem i przebaczeniem. Niesamowicie smutny i prowokujący do myślenia tytuł. Połączenie historii miłosnej, relacji wojennych i próby rozgrzeszenia. Czytając tę książkę można podziwiać bogatą fabułę, pięknie rozpisanych bohaterów  oraz kunszt pisarski autora.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz