środa, 29 kwietnia 2020

Droga 66 | RECENZJA


Droga 66 to legendarna szosa Ameryki. Powstała w 1926 roku i ma w sumie 3945 km. Wiedzie przez 8 amerykańskich stanów (od Chicago do Los Angeles) i jest marzeniem wielu podróżników na całym świecie. To także najczęściej i najchętniej opisywana droga w USA. Stała się bohaterką niezliczonych opowieści, książek, filmów, piosenek i programów telewizyjnych. To swoisty symbol amerykańskiej wolności i żywe muzeum. Dzięki małym, starym miasteczkom czas zatrzymał się tam w miejscu. Można poczuć w nich ducha prawdziwej Ameryki oraz poznać ludzi, których nigdy się nie zapomni.

Dziennikarka Dorota Warakomska wyruszyła w ekscytującą podróż tą legendarną drogą. Trwała ona prawie pół roku. Owocem jest książka odkrywająca serce Stanów Zjednoczonych. Autorka przemierzając kolejne kilometry odwiedziła stare hotele, kultowe bary i podupadające stacje benzynowe. Większość z tych miejsc prowadzona jest od pokoleń przez tę samą rodzinę, dla której ważna jest tożsamość, pielęgnowanie tradycji, ale i poczucie wolności z dala od wielkich aglomeracji.


Każdy kolejny stan to nowe odkrycia. Piękne corvetty w stanie Kansas. Wyjątkowe rodeo w Oklahomie i poznawanie tam kultury Czirokezów. Wielki Kanion w stanie Arizona, który zapiera dech w piersiach. Kultowa Bagdad Cafe w Kalifornii. I jeszcze wiele więcej wspaniałych miejsc, gdzie zwykli Amerykanie tworzą niezwykłe opowieści. Dla nich trasa 66 stała się niejako sensem życia.

Książka to bardzo ciekawa pozycja podróżnicza, nie tylko dla miłośników Stanów Zjednoczonych. Interesująca, pełna optymizmu i dobrze opowiedziana historia ludzi z ich codziennymi problemami. Droga 66 przyniosła wielu z nich sukces i upragnioną wolność, innych pochłonęła i zostali oni zapomniani na zawsze. Jedynym minusem tego tytułu są fotografie, dość słabej jakości, ale zawsze możemy sięgnąć do innych źródeł.

// Książka jest do wypożyczenia w naszej bibliotece.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz