poniedziałek, 20 kwietnia 2020

Poradnik pozytywnego myślenia | RECENZJA


Matthew Quick to amerykański pisarz, który zachwycił świat swoim pisarskim debiutem – komedio-dramatem pt. Poradnik pozytywnego myślenia. Dla tej książki (i marzeń o pisarstwie) przewrócił swoje życie do góry nogami – rzucił pracę nauczyciela języka angielskiego i wyruszył w długą podróż. Po powrocie zaczął pisać – tak powstała piękna historia o odwadze, walce z przeciwnościami losu i sile ludzkich przekonań. Poza milionami czytelników, którzy pokochali książkę Quicka, również hollywoodcy producenci upomnieli się o nią. Film odniósł równie duży sukces, który potwierdzić może osiem nominacji do tegorocznych Oscarów, w tym dla Jennifer Lawrence, która zdobyła tę prestiżowa statuetkę za rolę Tiffany. 

Powieść ta jest historią mężczyzny (Pat Peoples), który po czterech latach wychodzi ze szpitala psychiatrycznego, w którym znalazł się po pewnym incydencie związanym z jego ówczesną żoną spowodowanym jego brakiem umiejętności kontrolowania własnej agresji. Świat, który zastaje po powrocie „do normalności”  wydaje mu się obcy – nie ma pracy, żony, przyjaciele nie chcą go znać bądź traktują go jak dziecko. To wszystko sprawia, iż stara się nie dopuszczać do siebie rzeczywistości i żyje we własnym świecie, w którym  najważniejszym celem staje się dla niego odzyskanie byłej żony – Nikki. Jednak, jak się wkrótce okazuje, nie będzie to takie proste. Bohater cierpi bowiem na chorobę dwubiegunową oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i ma zakaz kontaktowania się i zbliżania do swojej byłej żony. Na dodatek jego relacje z ojcem pozostawiają wiele do życzenia, a matka nie potrafi sobie z tym wszystkim do końca poradzić. W tym trudnym okresie na drodze Pata pojawia się Tiffany – młoda wdowa, kobieta po przejściach, która w pewnym sensie rozumie, przez co przechodzi nasz główny bohater. Rozkwita miedzy nimi daleka od ideału przyjaźń, która odmieni ich oboje.


Poradnik pozytywnego myślenia to dobrze napisana i ciekawa historia, która śmieszy, ale również i zasmuca. To opowieść o ludziach zagubionych w swoim w życiu, którzy na nowo uczą się żyć i funkcjonować w otaczających ich świecie. Książka ta nie jest jednoznaczna i wbrew temu, co sugeruje tytuł nie jest miłą, sympatyczną opowiastką. Nie jest to też powieść typowo humorystyczna, ponieważ wątki w niej przedstawione są często poważne, głębokie i poruszające. Autor opowiada nam o ludziach, którzy nie potrafią być na tyle silni, aby wygrać początkowo pojedynek z życiem i losem, jakim im to życie zgotowało. Musieli zacząć wszystko od nowa i strać się wrócić do normalności. Okazało się to nie łatwe, ponieważ na swojej drodze (jak często bywa) napotkali sporo przeciwności – od uprzedzeń po brak wsparcia od najbliższych.

Mimo, że „nowy start”  to problem dotykający coraz większą liczbę ludzi i wielu z nich korzysta w takim przypadku z pomocy specjalistów to nadal jest to temat tabu i prowadzi do kształtowania się kolejnych stereotypów. Quick stara się przybliżyć ten problem i pozostawia czytelników w jakiś sposób z poczuciem, że tak naprawdę w każdym z nas tkwi  swego rodzaju „wariat”, ale mówi też: warto walczyć o normalność. Ważnym wątkiem jest też oczywiście miłość – daleka od doskonałości, a jednak oparta na głębokiej przyjaźni, wiążąca ludzi po przejściach, którzy dzięki temu mogą się naprawdę zrozumieć i pomóc sobie nawzajem. 

Książka ta wybija się ponad przeciętność swoją historią, a przede wszystkim sposobem jej przedstawienia. To na pozór przyjemna, pełna wdzięku opowieść, która jednocześnie opowiada o ważnych i istotnych sprawach – sensie życia, indywidualności w postawie życiowej i miłości. 

* Książkę można wypożyczyć w naszej bibliotece 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz